Návod na použití a údržbu obuvi

1. Při výběru pečlivě zvažte účel, k němuž bude obuv používána. Obuv používejte způsobem a v prostředí odpovídajícímu její účelovosti. Sportovní obuv je určena vždy pro určitou skupinu sportů. Obuv užívaná k jinému účelu, než je určena, nemůže být reklamována.

2. Pečlivě vyberte správnou velikost a nejlépe vyhovující střihové provedení. Nevhodně zvolený typ obuvi, nesprávná velikost, šíře nebo tvar nemohou být důvodem k pozdější reklamaci. U barefoot obuvi doporučujeme 6-8 mm extra místa v přední části boty.

3. Obuv si při nákupu pečlivě vyzkoušejte.

4. Obuv je nutno často střídat, zejména v nepříznivém počasí.


5. Při obouvání, zejména uzavřeného střihu, používejte obouvací lžíci, čímž zabráníte prolamování materiálu v patní části. Obuv se zdrhovadlem zapínejte opatrně, nikdy ne silou. Uzavřenou obuv nezouvejte o druhou botu, aby nedošlo k narušení soudržnosti podešve se svrškem v namáhaném místě.


6. Usňová i textilní obuv s konfekčním šitím (flexiblová) není vodotěsná. Voda může pronikat jak usní, tak šitím a spoji dílců. Odolnost proti promočení lze zvýšit použitím vhodných impregnačních přípravků na obuv.


7. Promáčená obuv se nesmí sušit v kontaktu ani v bezprostřední blízkosti tepelných zdrojů.


8. Obuv, jenž je vybavena membránou, která zabraňuje pronikání vlhkosti dovnitř obuvi, musí být ošetřována pouze výrobky označenými vhodností k ošetření obuvi s membránou.


9. Vezměte na zřetel, že každodenním nošením obuvi přiměřeně klesá její životnost. Lhůtu pro uplatnění práva z vady proto nelze zaměňovat s životností obuvi. Vzhledem k rozdílné intenzitě užívání obuvi u jednotlivých spotřebitelů může být životnost obuvi vyčerpána ještě před uplynutím této lhůty.

10. Obuv po každém použití ošetřete dle typu a materiálu vhodnými prostředky na obuv.


11. Do uzavřené, zejména usňové obuvi po vyzutí napněte napínáky odpovídající velikosti.


12. Žádnou obuv nelze prát v pračce (pokud tuto možnost výrobce výslovně neuvádí).

13. Obuv je nutno chránit před chemickými vlivy a rozmáčením.


Správně pečovat o obuv není složité. Platí stejná pravidla jako v péči o lidskou kůži. Proto se kvalitní přípravky nazývají „kosmetika na boty“. Obuv omyjeme, osušíme a naneseme na ni výživný krém, který prodlouží její životnost a chrání ji před škodlivými účinky.

PÉČE O OBUV PROBÍHÁ VE TŘECH ETAPÁCH:

– Čištění

– Aplikace výživného krému vhodného pro daný typ kůže.

– Impregnace, která chrání obuv před nečistotami, prachem a vlhkosti.

  1. ČIŠTĚNÍ

Úplně první krok – odstraníme tzv. hrubý prach a nečistoty. Na to se nejlépe hodí kartáč. U každého typu obuvi (hladké velurové kůže, textilu nebo syntetické obuvi) použijeme vhodný typ kartáčku. Zvlášť opatrně je třeba zacházet s jemnými velurovými kůžemi nebo nubukem a velurem. Na tuto kůži je lepší použít speciální kartáč s pryží.

Nikdy nekartáčujte mokré boty! Dejte pozor, aby byly zcela suché.

Pokud máte na botách skvrny, použijte speciální gumu. Dokonce i odolné skvrny lze jednoduše a bez námahy vyčistit.

Pokud se kartáčem nebo gumou stále nepodařilo boty vyčistit, použijte speciální prostředky (Combi Care Foam či Multi Clean)

  1. PEČUJÍCÍ PROSTŘEDKY POMÁHAJÍ USNI UDRŽET JEJÍ PRUŽNOST, MĚKKOST A VZHLED

To se vztahuje nejen na kůži. Moderní syntetické materiály používané pro obuvnické účely také potřebují péči, aby vláknitá struktura zůstala beze změny a materiál neztrácel své vlastnosti.

Veškerý materiál v průběhu času vysychá, takže kůže ztrácí elasticitu, vytváří se praskliny a vrásky, a kůže ztrácí svůj přirozený lesk.

Aby se tomu zabránilo, je nutné na svršky používat příslušné výživné krémy nebo tekuté výrobky.

Na závěr se hladká kůže vyleští hadříkem, a nubuky a velury se zdrsní kartáčkem.

  1. IMPREGNACE CHRÁNÍ BOTY PŘED UV ZÁŘENÍM, ŠPÍNOU, PRACHEM A VLHKOSTÍ

Impregnační prostředky nejen zůstávají na povrchu materiálu, ale také pronikají do materiálu. Tím je dosaženo tzv. efektu „Lotosového květu“, kdy kapičky vody sjedou bez zastavení po materiálu, takže prach a nečistoty se na něm neudrží!

Kromě toho při chůzi se často stává, že jedna bota zavadí o druhou, takže na botách zůstane černý pruh. V takovém případě se obuv mnohem snadněji čistí, jestliže byly boty předtím ošetřeny pomocí impregnačního činidla.

NĚKOLIK OBECNÝCH PRAVIDEL, KTERÁ VÁM POMOHOU ZACHOVAT KRÁSNÉ BOTY A PRODLOUŽIT JIM ŽIVOT:

  • Kůže má schopnost absorbovat vlhkost. Pokud zůstane kůže vlhká, může to obuv zdeformovat. Ujistěte se proto, že boty máte vždy dobře vysušené. V žádném případě nesušte boty na topení nebo u zdroje sálavého tepla – to může vést k popraskání kůže.
  • Obuv, stejně jako my, si potřebuje odpočinout. Nenoste stejný pár každý den. V ideálním případě by si měly boty „odpočinout“ po dobu 24 hodin. Během této doby se vlhkost vsáknutá do kůže odpaří. To nejen prodlužuje životnost boty, ale také zabraňuje tomu, aby se v botě vytvořilo „nezdravé“ vlhké klima, což přispívá ke vzniku plísňových a jiných infekcí. Ukazatelem toho, že nosíte příliš často jeden a tentýž pár, je změna barvy stélky. Pokud ztmavla – je čas dát boty „na odpočinek“, protože neměly čas se zbavit nahromaděné vlhkosti.
  • Pokud je to možné, používejte napínák na boty. Novinový papír, který se často pro tento účel používá, nepomůže obuvi držet správný tvar a často obuv deformuje. Navíc noviny obsahují škodlivá barviva, která mohou u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci.
  • Použijte speciální deodorant na boty. Ten má antibakteriální účinky, a navíc boty příjemně provoní.

Při vyzouvání bot povolte tkaničky nebo přezky – zabraňujete tím zbytečnému protahování boty.

TABULKA PÉČE O OBUV 1.krok: čištění 2.krok: výživa 3.krok: impregnace
1. Hladká kůže Silně znečištěné Kartáček kombi perlon/mosaz Rustic Cream Nano Protect
Multi Clean
Houbička Shoeboy´s
Běžně znečištěné Houbička Shoeboy´s Rustic Cream Nano Protect
Combi Care Foam
2. Velur/ Nubuk/ Semiš Silně znečištěné Kartáček kombi perlon/mosaz Velour Nubuck Spray Nano Protect
Multi Clean
Houbička Shoeboy´s
Běžně znečištěné Combi Care Foam Velour Nubuck Spray Nano Protect
Houbička Shoeboy´s
3. Textil Multi Clean není potřeba Nano Protect
Houbička Shoeboy´s
4. Maštěná kůže Combi Care Foam Rustic Cream Nano Protect
Houbička Shoeboy´s
5. Syntetická kůže Combi Care Foam Trend Care není potřeba
Houbička Shoeboy´s

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.